810 registraties, 11 merken, vijf dagen
Van de 8.093 unieke voertuigen hebben er 810 (10,0%) een merk met Chinese oorsprong. De periode loopt van 29 oktober tot en met 2 november 2026. Dit zijn eerste registraties uit één bestand, geen bewezen verkopen en geen vastgestelde telling van de volledige Nederlandse markt.
Alle Chinese merken: Leapmotor, Jaecoo en Geely voorop
Leapmotor telt 189 registraties, gevolgd door Jaecoo (171), Geely (163) en BYD (140). Deze vier merken nemen samen 81,9% van de Chinese-merkregistraties voor hun rekening. Zeekr, Omoda en Xpeng vormen de volgende groep; Chery, Deepal, Nio en Dongfeng zijn met kleinere aantallen aanwezig.
- LEAPMOTOR189
- JAECOO171
- GEELY163
- BYD140
- ZEEKR56
- OMODA43
- XPENG33
- CHERY8
- DEEPAL3
- NIO3
- DONGFENG1
Bron: NLKenteken · Merk / Aantal
Aandeel in deze tabel: percentage van de 810 Chinese-merkregistraties, niet van de hele Nederlandse markt. Afzonderlijke RDW-merklabels blijven apart; Jaecoo, Omoda en Chery worden niet samengevoegd.
Top 10 handelsbenamingen: Geely E5 bovenaan
Geely E5 is met 79 registraties de meest voorkomende handelsbenaming binnen deze groep. Daarna volgen Jaecoo7 PHEV (70) en Leapmotor B10 (69). Een merk kan meerdere modellen inbrengen: Leapmotor staat bovenaan bij de merken, terwijl Geely E5 de afzonderlijke modellenlijst aanvoert.
- GEELY E579
- JAECOO7 PHEV70
- LEAPMOTOR B1069
- GEELY STARRAY EM-I56
- LEAPMOTOR B0546
- JAECOO5 EV44
- BYD SEAL U DM-I42
- JAECOO8 PHEV37
- ZEEKR 7GT34
- LEAPMOTOR T0332
Bron: NLKenteken · Merk en model / Aantal
Groepering op exact Merk + Handelsbenaming. Uitvoeringen en verschillende schrijfwijzen worden niet samengevoegd tot modelfamilies. EV- en PHEV-aanduidingen zijn bronlabels, geen gecontroleerde brandstofverdeling.
Wat noemen we een Chinees automerk?
Deze analyse gebruikt dezelfde redactionele merkherkomst als onze algemene registratiemonitor. Chinese oorsprong is niet hetzelfde als Chinese aandeelhouders of productie in China. De bron bevat geen fabriek of productieland per auto.
Daarom tellen we MG (51) met Britse oorsprong en Volvo (311) en Polestar (26) met Zweedse oorsprong niet bij deze 810 op. Lynk & Co (51) staat vanwege zijn gezamenlijke Zweeds-Chinese oorsprong apart. Met alleen die gezamenlijke categorie erbij zou het aantal 861 zijn (10,6% van het bestand), maar dat is een andere afbakening. Deze cijfers zijn geen inventarisatie van huidige eigendomsverhoudingen.
Zwart en grijs domineren ook bij Chinese merken
Zwart staat met 295 registraties bovenaan, gevolgd door grijs (276). Samen vertegenwoordigen deze kleuren 70,5% van de Chinese groep. In het volledige bestand is dat 57,4%. Dit verschil beschrijft de samenstelling van deze periode, niet een verandering in smaak of vraag.
- ZWART295
- GRIJS276
- BLAUW73
- WIT69
- GROEN65
- PAARS17
- GEEL13
- BRUIN1
- ROOD1
Bron: NLKenteken · Eerste kleur / Aantal
Hatchback is het grootste RDW-type
Bij de officiële RDW-inrichting telt de Chinese groep 586 hatchbacks (72,3%), gevolgd door 150 MPV's, 66 stationwagens en 8 sedans. Commerciële termen als SUV of crossover vallen niet altijd samen met deze registratiecategorieën.
- hatchback586
- MPV150
- stationwagen66
- sedan8
Bron: NLKenteken · RDW-inrichting / Aantal
Een betrouwbaar percentage elektrisch, hybride, benzine of diesel kunnen we niet berekenen: het afzonderlijke brandstofveld ontbreekt. Een modelnaam, een lege cilinderwaarde of een link naar de brandstof-API is daarvoor geen vervanging.
Welke signalen zien we — en welke trends nog niet?
De groep is breed in merknamen maar geconcentreerd in aantallen: vier merken leveren ruim vier vijfde van de registraties. Ook de sterke aanwezigheid van RDW-hatchbacks en neutrale kleuren valt op. Dat zijn meetbare kenmerken van dit bestand.
Op 30 oktober werden 523 van de 810 auto's geregistreerd: 64,6%. Eén dag bepaalt dus bijna twee derde van het Chinese totaal. Een korte periode kan gevoelig zijn voor registratieplanning; de reden voor deze concentratie blijkt niet uit de gegevens.
Zonder een vergelijkbare eerdere periode kunnen we niet zeggen dat Chinese merken groeien, dat BYD terrein verliest of dat een model populairder wordt. Voor echte trends vergelijken we gelijke perioden met dezelfde brondekking en merkindeling. Registraties zeggen ook niets over verkoopdatum, particuliere kopers, leaseaandeel of winstmarges.
Bron & verantwoording
Bron: autoweek1november.csv, aangeleverd als proefbestand. Analyse op 4 november 2026. Periode gebaseerd op Datum eerste toelating: 29 oktober–2 november 2026. Alle 8.093 kentekens zijn uniek en hebben in dit bestand dezelfde datum voor eerste toelating en eerste tenaamstelling in Nederland. We selecteren 810 records op de redactionele merkherkomst China.
Tabellen gebruiken 810 als noemer, tenzij expliciet anders aangegeven. Kleuren volgen Eerste kleur; typen volgen Inrichting. Afronding op één decimaal kan tot somverschillen leiden. De volledigheid van de bron ten opzichte van alle Nederlandse registraties is niet vastgesteld. Deze analyse bevat geen individuele kentekens of persoonsgegevens.
Lees ook: alle merken en modellen in deze periode →